اخرین اطلاعیه های سایت

جلسه مشترک منتخبین و نمایندگان خانه کشاورز شهرستان بروجرد با مدیر جدید جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد

این جلسه درآخرین روزهای مردادماه 1397 با حضور نمایندگان محترم دهستانهای خانه کشاورز و معاون محترم سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد در دفتر مرکزی خانه کشاورز شمال لرستان به مرکزیت بروجرد تشکیل گردید

 ابتدا آقای علی کردی نماینده خانه کشاورز شمال لرستان و عضو شورای مرکزی ضمن عرض خیر مقدم به نمایندگان ، میهمانان خصوصا جناب آقای دکتر نباتی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد همچنین تبریک به خاطر قبول مسئولیتی سنگین در شرایط کنونی کشور و عرض خیر مقدم به مدیر روابط عمومی این مدیریت و سایر تعاونی های حاضر ابراز خرسندی نمودندامروز با حضور مدیریت جدید که خود از کشاورزان پیشرو دردآشنا میباشند ، مشکلات بخش کشاورزی کمتر و حقوق کشاورزان استیفاء شود .

آقای کردی همچنین با بیان اینکه وضعیت تحریم های ظالمانه ، افزایش نرخ ارز ، افزایش مواد اولیه ، ماشین آلات کشاورزی و افزایش هزینه مکانیزاسیون وضعیت کشاورزی را بسیار نگران کننده کرده. ابراز داشتند در حال حاضر کشاورزی به هیچ وجه اقتصادی نبوده و با بالا رفتن قیمت تمام شده محصول و پایین بودن نرخ خرید محصولات کشاورزی دیگر انگیزه ای برای کشاورزان باقی نمانده است.

ایشان همچنین به پایین بودن ضریب مکانیزاسیون ، بالا بودن سن ماشین آلات و ادوات کشاورزی و ناکارآمد بودن آنها اشاره و خواستار حمایت بیشترمتولیان از سرمایه گذاری در این بخش شدند.

همچنین وی ضمن تفکیک مشکلات ملی و منطقه ای ، مشکلات کشاورزان ناشی از رفتارهای سلیقه ای،ناکارآمدی نظام بانکی،عدم ثبات نرخ ارز، عدم مدیریت ، سوء مدیریت ، بروکراسی اداری،افزایش هزینه خدمات دولتی، بسته بودن فضای کسب و کار ، پایین بودن نرخ تضمینی محصولات کشاورزی خصوصا گندم و عدم تعامل مسئولین با تشکل ها اشاره و خواستار رفع این‌موانع شدند ،

 نماینده و دبیر خانه کشاورز در خصوص عدم‌کارآیی نظام بانکی و عدم همکاری بانکها خصوصا برخی از کارشناسان بانک کشاورزی با کشاورزان و رفتارهای سلیقه ای آنان اشاره و خواستار سرعت بیشتر در ارائه ی پرداخت تسهیلات بانکی به کشاورزان واقعی ،کاهش زمان تشکیل پرونده ،کارشناسی و مطالعه طرح همچنین آسان سازی اخذ وام ، شرایط ترهین و بیع آن شدند و خواستار محاسبه ی صحیح اصل و سود وامهای کشاورزان در هنگام تسویه شدند .

ایشان مشکلات یک سال گذشته منابع طبیعی با کشاورزان شهرستان بروجرد،  که دارای اسناد و مستندات لازم میباشند و حتی قبل از عکس هوای سال ۱۳۵۴ در اراضی شخصی خود  که مشغول کشاورزی بودند را به عنوان یکی دیگر از معضلات کشاورزان دانسته و خواستار رفع  مشکلات  به وجود آمده شدند ؛

 آقای کردی افزودند علیرغم جلسات مکرر با حضور مسئولین منابع طبیعی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی همچنین در خانه کشاورز، فشار منابع طبیعی با همه ی ابزارهای خود به کشاورزان چند برابر شده و مشکلات و نارضایتی کشاورزان چند برابر شده است.

آقای کردی ضمن حمایت از کاهش مصرف آب و بهینه سازی آن افزودند ؛ کشاورزان ما آمادگی دارند تا مصرف آب را به پنجاه درصد تقلیل دهند به شرط آن که دولت حق و حقوق کشاورزان را پرداخت کند . وی همپنین از عدم مدیریت آب درشمال لرستان خصوصا شهرستان بروجرد گلایه  و حضور کشاورزان غیر بومی با توسعه کشت های پر آب به عنوان یک خطر اشاره و افزودند ؛ با توجه به این که شهرستان بروجرد و شهرستان های شمال لرستان از سر شاخه های دز می باشند ، به دلیل کم توجهی و عدم مدیریت بر منابع آب این منطقه را با بحران روبرو نموده و امکان بحرانی تر شدن آن در حال شکل گرفتن است .

آقای کردی با بیان حفظ آب و محیط زیست ضمن حمایت خواستار نجات و احیاء بیشه ی  دالان از توابع بخش مرکزی بروجرد شدند ، زیرا این تالاب یکی از راه های نجات دشت سیلاخور و گونه های جانوری و گیاهی منطقه می باشد.

آقای کردی از مدیریت جدید جهاد کشاورزی خواستار ارتباط و تعامل بیشتر کارشناسان‌ این مدیریت برای آموزش ، ترویج و رفع مشکلات و موانع کشاورزان بصورت تخصصی با حضور فیزیکی درکنار کشاورزان در مزرعه شدند .

وی همچنین  عدم توجه کافی و تخصصی بدون برنامه های کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت در بخش های باغبانی ، زراعت، دام و طیور ، صنایع تبدیلی و تکمیلی موجب مهاجرت کشاورزان  و نارضایتی این بخش بوده بطوری که میانگین سنی شاغلین بخش کشاورزی به مرز بالای ۴۰ سال رسیده است و دیگر جوانان علاقه ای به حضور و فعالیت در این بخش ندارند.

آقای کردی ضمن حمایت از برنامه های مدیریت جدیدجهادکشاورزی شهرستان بروجرد آمادگی کشاورزان و خانه کشاورز را برای تعامل و هر گونه همکاری در راستای شکوفایی و بالندگی اقتصاد منطقه را اعلام نمودند.

پس از سخنان آقای کردی  هر یک از نمایندگان دهستان های : اشترینان ، بردسره ، گودرزی ، همت آباد ، شیروان ، والانجرد ، گوشه و گلدشت و دره سیدی وغیره....

آقایان : غلامحسن گودرزی ، عصمت اله فرخشاهی ، عیدی خسروی ، سیف اله محمدی ، منوچهر روزبهانی ، علی صفدر مومنی ، آقای کاوند ، رضا خسروی ، علی حسین گودرزی ، عظیم گودرزی ، علی کاظم نوابی ، امیر موسیوند ، عبدلرضا نصرالهی ، محمد گودرزی  و..

ضمن تایید سخنان آقای کردی بعنوان نماینده بخش کشاورزی به بیان مشکلات دهستان های خود پرداختند و نارضایتی خود را از وضعیت کنونی اعلام نموده و خواستار رفع مشکلات موجود شدند.

سپس خانم کشتکار مدیر عامل تنها تعاونی فراگیر توسعه و عمران دهستان های شهرستان بروجرد در استان ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های خود و اعلام آمادگی برای همکاری و تعامل  این تعاونی با ۱۲۰۰ عضو از کشاورزان پیشرودر تمام روستاهای شهرستان، خواستار رفع موانع موجود و مشارکت و بکارگیری تعاونی فراگیر مذکور در اقتصاد این شهرستان شدند .

شایان ذکر است خانم دکتر کردی مسئول دفتر حقوقی خانه کشاورز ضمن اعلام تشکیل وشروع فعالیت این دفتر ابراز امیدواری کردند در جهت استیفای حقوق  صنفی کشاورزان ، تعامل با مدیریت جدیدجهاد کشاورزی و شکوفایی اقتصاد منطقه فعالیت و تلاش نمایند . ایشان خواستار برگزاری جلسات مشترک وتعامل بیشتر با مسئولین بخش کشاورزی ، منابع طبیعی ، امور آب ، محاکم عمومی و فرمانداری ویژه شهرستان بروجرد شدند .

پس از استماع مشکلات نمایندگان‌ کشاورزان درخانه کشاورز شهرستان بروجرد ، مدیرتعاونی فراگیر و مسئول دفتر حقوقی : آقای دکتر نباتی معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد ضمن‌ پاسخگویی به تک تک مسائل مطروحه حاضرین و ارائه برنامه های حمایتی و مدیریتی جهاد کشاورزی آمادگی خود و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان را برای تعامل بیشتر و رفع موانع و مشکلات اعلام نمودند .

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانشان خواستار گسترش کشت کلزا بعنوان یک محصول اقتصادی و استراتژیک توسط کشاورزان عضو خانه کشاورزشدند

دکتر نباتی برای نشان دادن سهم تولید محصولات کشاورزی و اثر گذاری بهره برداران کشاورزی در اقتصاد منطقه فعالیت شبانه روزی همراه با مدیریت مزرعه و شناسایی ومعرفی کشاورزان نمونه ملی با همکاری خانه کشاورز را بعنوان یکی از برنامه های این مدیریت اعلام و ایجاد پنج منطقه مهم گردشگری و صنایع تبدیلی ، بالا بردن میزان تولید و کیفیت محصولات سالم  بدون توسعه ارضی کشاورزی، تأسیس  مرکز ارائه محصولات سالم به صورت بازارچه  و تولید بذر مرغوب  از کشاورزان بخش خصوصی و تعاونی را از دیگر برنامه های خود اعلام نمودند .

در پایان این جلسه مقرر گردید: مصوبات جلسه :

۱- برای رفع مشکلات و تعامل با کشاورزان هر دو ماه یکبار جلسه مشترک نمایندگان خانه کشاورز با مدیریت جهاد کشاورزی برگزار شود .

 ۲- خانه کشاورز و مدیریت جهاد کشاورزی ضمن تعامل سطح زیر کشت کلزا را افزایش دهند.

۳- برای رفع مشکلات کشاورزان خصوصا مشکل منابع  طبیعی در اسرع وقت کمیسیون رفع تداخلات اراضی ملی و اراضی زراعی وباغی تشکیل شود .

۴- به منظور کمک به کشاورزان تعاملات دفتر حقوقی خانه کشاورز با مدیریت جهاد کشاورزی افزایش یابد .

۵- خانه کشاورز شهرستان بروجرد برای جذب سرمایه گذار در همه بخش های کشاورزی همکاری و تلاش نماید و مدیریت جهادکشاورزی  از حرکت فوق حمایت نماید.

۶- خانه کشاورز شهرستان بروجرد و تشکل تعاونی لپکوجهت حضور در نمایشگاه های کشاورزی ، بازرگانی و صادرات محصولات کشاورزی به عنوان‌ نماینده بخش فعالیت نماید .

۷- مقرر گردید جهت هماهنگی بخش های مختلف کشاورزی جلسه ایی مشترک با فرماندار ویژه ، منابع طبیعی ، امور آب ، جهاد کشاورزی دفتر حقوقی و خانه کشاورز منعقد شود.

این جلسه چهار ساعته با اعلام رضایت طرفین وآرزوی موفقیت برای مدیریت جدید جهادکشاورزی و اعضای زحمتکش خانه کشاورز برای پیشرفت کشاورزی منطقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد به پایان رسید .( روابط عمومی خانه کشاورز)

تاریخ انتشار

۱۳۹۷-۰۶-۰۲ ۰۷:۰۵:۴۹

روی خط لپکو