اخرین اطلاعیه های سایت

آغاز ثبت نام پذیرش دانشجو در بیش از ۶ هزار کد رشته محل از اواخر مردادماه

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در نشست خبری عنوان کرد :

آغاز ثبت نام پذیرش دانشجو در بیش از ۶ هزار کد رشته محل از اواخر مردادماه

دکتر محمدحسین امید، در نشست خبری که صبح امروز در ساختمان مرکزی دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور جمعی از خبرنگاران برگزار شد به تشریح فعالیت‌ها و برنامه‌های این دانشگاه پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در این نشست خبری گفت: هدف‌گذاری‌ اصلی این دانشگاه آموزش نیروهای مهارتی بود که اقدامات زیادی در این خصوص انجام شده و در این مسیر تلاش کردیم ارکان کیفیت در دانشگاه علمی و کاربردی اصلاح شود.

وی در توضیح بیشتر افزود: به دنبال آن هستیم که نظام آموزشی، دروس، کیفیت و ظرفیت‌های مدرسین را افزایش دهیم؛ چراکه باید تفاوت‌های زیادی در بالا بردن کیفیت نظام مهارتی صورت گیرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از صدور مجور برای 600 مرکز آموزشی در 800 رشته آموزشی مهارتی خبر داد و افزود: برای ثبت‌نام در سال تحصیلی جدید در مقطع کاردانی 3500 کد رشته با ظرفیت 230 هزارنفر و در مقطع کارشناسی 2080 کد رشته با ظرفیت 140 هزارنفر در نظر گرفته شده است.

دکتر محمدحسین امید در ادامه از آغاز ثبت‌نام این دانشگاه در اواخر مرداد و اوایل شهریور خبر داد و گفت: شروع ثبت‌نام در مقطع کاردانی 22 مردادماه و شروع ثبت نام در مقطع کارشناسی از 29 مرداد می‌باشد.

وی همچنین از برنامه دانشگاه در خصوص جذب کاردانی به کارشناسی با نسبت 70 به 30 گفت و ادامه داد: در حال حاضر نسبت جذب 60 به 40 است که در تلاش هستیم این نسبت را به 70 به 30 برسانیم چراکه رسالت اصلی ما آموزش مهارتی است.

 

*اشتغال ۷۰ درصد دانش‌آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی

دکتر امید از اشتغال 65 تا 70 درصد دانش‌آموختگان این دانشگاه خبر داد و بیان داشت: بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از 100هزار دانش‌آموخته این دانشگاه بیش از 50درصد آنان پس از اتمام تحصیل مشغول به کار شدند و با توجه به آمار 15 الی 20درصدی افرادی که قبل از شروع به تحصیل مشغول به کار بودند به آمار 65 الی 70 درصدی شاغلین دانش‌آموخته دانشگاه جامع علمی کاربردی می‌رسیم.

وی ادامه داد: البته این درصد برای ما ایده‌آل نیست، چرا که ما بایستی به اشتغال 100درصدی دانش‌آموختگان برسیم.

 

*تخصیص وام 50 میلیون تومانی با کارمزد 2 درصد برای دانش‌آموختگان

دکتر محمدحسین امید افزود: ایجاد و توسعه مراکز نوآوری در دانشگاه جامع علمی و کاربردی در دستورکار قرار گرفته است و برای راه‌اندازی شرکت‌های نوآوری ۵۰ میلیون وام با سود ۲ درصد از منابع خود دانشگاه پرداخت خواهد شد که در حال حاضر ۳۰ مرکز نوآوری ایجاد شده و ۲۹ مرکز در دست اقدام است ضمن اینکه تأیید فعالیت این شرکت‌ها هم به دانشگاه علمی و کاربردی واگذار شده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه راه‌اندازی مرکز آموزش مهارتی با برخی کشورهای مطرح دنیا که در این زمینه شناخته شده‌اند که می‌توان به آلمان، اتریش، استرالیا و روسیه اشاره کرد، گفت: ۵۰ درصد دانشجویان آلمانی آموزش‌های مهارتی را در کنار آموزش‌های تئوری فرا می‌گیرند، ‌البته قرار است از محتوای درسی این آموزش‌های مهارتی مراکز بین‌المللی رشته‌های مدنظر تأمین و از مدرسین بین‌المللی استفاده شود، همچنین پذیرش دانشجویان هم به صورت ویژه و بررسی شده است.

وی ادامه داد: در آینده‌ای نزدیک و پس از نهایی شدن این توافقات جزئیات آن به اطلاع خواهد رسید.

دکتر محمدحسین امید همچنین از جذب دانشجوی خارجی در این دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: برگزاری دوره‌های مشترک با شرکت‌های بین‌المللی در برنامه برخی مراکز قرار گرفته است.

 

*اعلام نتایج سطح‌بندی مراکز علمی کاربردی تا پایان مردادماه

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از اعلام نتایج سطح‌بندی مراکز علمی کاربردی تا پایان مرداد ماه سالجاری خبر داد و گفت: براساس سطح بندی انجام شده این مراکز به سه سطح یک، دو و سه تقسیم بندی خواهند شد و دانشجویان در سال جاری می توانند با آرامش خاطر بهترین مراکز را برای تحصیل انتخاب کنند.

وی از اختصاص شرایط ویژه برای مراکز سطح 1 گفت و بیان داشت: کاهش یک سوم هزینه بالادستی و تسهیل در جذب رشته‌های جدید از جمله این تشویقات برای مراکز سطح 1  خواهد بود.

دکتر محمدحسین امید ادامه داد: مراکز علمی کاربردی که در رتبه‌های پایین‌تری قرار بگیرند، موظف هستند طی بازه زمانی مشخص رتبه خود را ارتقا بیابند، ضمن اینکه محدودیت‌هایی نیز در عرصه توسعه رشته‌ها برای این مراکز اعمال خواهد شد و در نهایت مراکزی که نتوانند در مهلت مشخص رتبه خود را ارتقا دهند، تعطیل می‌شوند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از بازنگری محتوای آموزشی حدود ۸۰۰ رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی خبر داد و گفت: در این زمینه سامانه‌ای طراحی شده و کارفرمایان،‌ دانشجویان، مدرسین و بخش‌های اقتصادی می‌توانند در بازنگری محتوای درسی و برنامه‌ریزی آموزشی اعلام نظر کنند و تصمیم داریم تا پایان سال تحصیلی ۹۸ – ۹۷ تمامی برنامه‌های درسی این دانشگاه مورد ارزیابی قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: آمادگی لازم در محتوای آموزشی و برنامه‌های درسی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای به‌روزرسانی ادغام،‌ تفکیک جدید و یا منسوخ شدن مراکز این دانشگاه وجود دارد و تلاش داریم خود را با دنیا همخوان کنیم.

دکتر محمدحسین امید از حذف برخی رشته‌ها در این دانشگاه خبر داد و گفت: برای مهرماه ۹۷ زیر ۶ هزار کد رشته در این دانشگاه تعیین شده، این در حالی است که سال‌های قبل ۱۴ هزار کد رشته داشتیم که این تغییر نشان‌دهنده اصلاح برخی نظام‌های آموزشی در این دانشگاه است.

 

*تنها 10 درصد بودجه دانشگاه دولتی است

وی با بیان اینکه فقط ۱۰ درصد بودجه دانشگاه جامع علمی کاربردی دولتی است گفت: ۹۰ درصد اصلی این بودجه از طریق هزینه‌های ثبت‌نام تأمین می‌شود.

دکتر محمدحسین امید همچنین در خصوص رشته کارشناسی ارشد این دانشگاه گفت: برای سال ۹۷ قطعاً پذیرش ارشد نخواهیم داشت ولی بسیار محدود در سال ۹۸ پذیرش کارشناسی ارشد در رشته‌های خاص آن هم برای پروژه‌های کلان در کنار متخصصان آموزش‌های لازم را خواهند دید.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر اینکه شهریه دریافتی این دانشگاه برای سال تحصیلی جدید حداکثر 10 درصد افزایش خواهد داشت، گفت: البته این میزان برای گروه صنعت و کشاورزی حداکثر 10 و برای گروه های مدیریت، خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر حداکثر 5 درصد خواهد، در واقع میزان رشد شهریه دریافتی از دانشجویان در سال تحصیلی جدید بسیار کمتر از نرخ تورم خواهد بود و در برخی رشته‌ها و برخی مراکز درصد افزایش پائین‌تر از این و در مواردی افزایشی نخواهد داشت.

 

*پذیرش محدود دانشجو کارشناسی ارشد در سال 98

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی به موضوعات افزایش تعداد دانشجویان در مقاطع مختلف، پذیرش جدید در دوره کارشناسی ارشد، ارزیابی سه‌چهارم مدرسین این دانشگاه و آمار فارغ‌التحصیلان شاغل اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: در ورودی دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی خیلی دستمان باز نیست و با اینکه در مهرماه یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو به دنبال ورود به این دانشگاه هستند اما عملاً یک‌سوم آنها در این دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند، ولی اگر افراد به نظام آموزشی و کیفیت این دانشگاه اطمینان داشته باشند استقبال بیشتری از آن صورت می‌گیرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰۰ هزار دانشجو و ۵۰ هزار مدرس در دانشگاه جامع علمی کاربردی وجود دارد که نسبت آنها یک به هشت است و حدود ۲۵ درصد آنها احتمالاً امکان ادامه همکاری با دانشگاه را نخواهند داشت، گفت: پیش‌بینی شده که در سال‌های آینده حداقل این نسبت یک به ۱۰ شود.

 

افزایش ۱۵ درصدی تعداد دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی در سه سال اخیر

دکتر محمدحسین امید اظهار داشت: تعداد دانشجویان کشور با کاهش ۲۰ درصدی مواجه است به‌طوری که ظرف سه سال اخیر تعداد آنها از ۵ میلیون دانشجو به ۴ میلیون رسیده است، این در حالی است که تعداد دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی ۱۵ درصد افزایش داشته است. ضمن اینکه با حذف سهمیه‌ها و ارتقای کیفیت نظام آموزشی به‌طور میانگین یک نمره در معدل ورودی‌های این دانشگاه افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: ۴۶ هزار مدرس برای دریافت کد مدرسی ثبت‌نام کرده و آزمونی برای آنها برگزار شد که فقط ۸ هزار نفر توانستند کد مدرسی دریافت کنند و مابقی هم به دلیل نداشتن شرایط لازم نتوانستند مدرس دانشگاه جامع علمی و کاربردی شوند.

 

* ارزیابی مجدد ۷۵ درصد مدرسین

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: ۷۵ درصد مدرسین در اغلب استان‌های کشور مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته‌اند اما ارزیابی مدرسین استان تهران به دلیل تعداد زیادشان دو سال زمان می‌برد.

دکتر محمدحسین امید ارزیابی مدرسین دانشگاه جامع علمی کاربردی که از سال ۹۵ آغاز و اجرای آن از سال ۹۶ شروع شد، بر اساس اسناد بالادستی نظام دانشگاهی صورت گرفته است. این در حالی است که در طول دو سال اخیر حتی یک مورد جذب مدرس جدید خارج از چارچوب نظام‌مند تعریف‌شده نداشته و قرار نیست کسی هم به جمع مدرسین جدید بر این اساس اضافه شود، زیرا قانون در این خصوص کاملاً مشخص است.

 

ارزیابی ۸۰۰ رشته و برنامه درسی انجام شده

دکتر محمدحسین امید تصریح کرد: تمام برنامه‌های درسی این دانشگاه که شامل ۸۰۰ رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی است، مورد ارزیابی قرار گرفته و ساماندهی لازم برای آن در حال اقدام است که امیدواریم تا پایان سال تحصیلی ۹۸-۹۷ همه برنامه‌های درسی مورد ارزیابی قرار گیرند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: آمادگی لازم در محتوای آموزشی و برنامه‌های درسی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای به‌روزرسانی ادغام،‌ تفکیک جدید و یا منسوخ شدن مراکز این دانشگاه وجود دارد و تلاش داریم خود را با دنیا همخوان کنیم.

 

*راه‌اندازی یک مرکز آموزشی ـ مهارتی با همکاری اروپایی‌ها در تهران

امید با بیان اینکه قرار است در آینده نزدیک در تهران یک مرکز آموزشی ـ مهارتی با همکاری چند کشور اروپایی راه‌اندازی شود، خاطرنشان کرد: بنا داریم تا اگر خانواده‌ها فرزندان خود را به دانشگاه سپردند، این دانشگاه بتواند آنها را ماهر و کاردان تحویل جامعه دهد.

 

شاغل بودن ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه جامع علمی کاربردی

دکتر محمدحسین امید بیان کرد: از ۵۰۰ هزار برگه نظرسنجی که بین دانش‌آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی توزیع شده است حدود ۱۰۰ هزار نفر به آن پاسخ داده‌اند که با این کار به دنبال این هستیم تا جایگاه این دانشگاه را در نظام آموزش عالی کشور مطلع شویم که بر همین اساس مشخص شده که ۵۰ درصد دانشجویان این دانشگاه پس از فارغ‌التحصیلی، شاغل شده‌اند ضمن اینکه ۱۵ تا ۲۰ درصد آنها هم قبل از دانشجو شدن در این دانشگاه شاغل بوده‌اند که در مجموع می‌توان گفت ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شاغل هستند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر به دنبال آن هستیم که با اعطای وام ارزان‌قیمت به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، آنها بتوانند شرکت‌های دانش‌بنیان تأسیس کنند.

دکتر محمدحسین امید گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی نمی‌پذیرد که شغل فارغ‌التحصیلان آن با مهارت آموخته‌شان یکسان نباشد لذا بر آن شدیم که برخی روند را در این امور اصلاح کنیم، ‌به همین جهت فرد نباید دستش باز باشد که شغلی دم دستی برای خود انتخاب کند؛ چراکه دروس این دانشگاه را آموخته و مهارت و کار را یاد گرفته و باید بر همان اساس وارد بازار کار شود.

 

 *کاهش تعداد مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی به ۶0۰ مرکز در کشور

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: از ۱۱۰۰ مرکز دانشگاهی تعدادی از مراکز به دلیل نداشتن کیفیت و یا پایان از مأموریتشان و یا انصراف دستگاه‌های مختلف از چرخه آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی خارج شدند و در مهر ۹۶ فقط ۹۰۰ مرکز فعال بوده و دانشجو پذیرش می‌کردند اما با مصوبه شورای عالی اداری این دانشگاه تعداد آنها به حدود 600 مرکز کاهش پیدا کرده است البته شاید برخی از مراکزی که دانشجو ندارند به بخش خصوصی واگذار شوند.

دکتر محمدحسین امید خاطرنشان کرد: برای مهرماه ۹۷ دانشگاه جامع علمی کاربردی ۳۵۶۰ کد رشته در مقطع کاردانی و ۲۰۸۰ کد رشته در مقطع کارشناسی اعلام ظرفیت خواهد کرد که بر همین اساس ظرفیت پذیرش مقطع کاردانی ۲۳۰ هزار نفر و ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی ۱۴۰ هزار نفر است.

 

 *ایجاد ۳۰ مرکز نوآوری و ۲۹ مرکز در دست اقدام

دکتر محمدحسین امید افزود: ایجاد و توسعه مراکز نوآوری در دانشگاه جامع علمی کاربردی در دستورکار قرار گرفته است و برای راه‌اندازی شرکت‌های نوآوری ۵۰ میلیون وام با سود ۲ درصد از منابع خود دانشگاه پرداخت خواهد شد که در حال حاضر ۳۰ مرکز نوآوری ایجاد شده و ۲۹ مرکز در دست اقدام است ضمن اینکه تأیید فعالیت این شرکت‌ها هم به دانشگاه جامع علمی کاربردی واگذار شده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی نشان کرد: هیچ مرکزی نمی‌تواند همه دانشجویان را ملزم به ثبت‌نام‌های تابستانی کند.

وی با بیان اینکه از امسال حداقل یک بار فراخوان جذب مدرسین جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی صورت خواهد گرفت که احتمالاً در شهریور یا بهمن‌ماه خواهد بود بعید است این آزمون در تمامی استان‌ها برگزار شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه راه‌اندازی مرکز آموزش مهارتی با برخی کشورهای مطرح اروپایی که در این زمینه شناخته شده‌اند که می‌توان به آلمان، اتریش، استرالیا و روسیه اشاره کرد، گفت: ۵۰ درصد دانشجویان آلمانی آموزش‌های مهارتی را در کنار آموزش‌های تئوری فرا می‌گیرند، ‌البته قرار است از محتوای درسی این آموزش‌های مهارتی مراکز بین‌المللی رشته‌های مدنظر تأمین و از مدرسین بین‌المللی استفاده شود، همچنین پذیرش دانشجویان هم به صورت ویژه و بررسی شده است.

دکتر محمدحسین امید در توضیح بیشتر این موضوع گفت: صنعت، گردشگری و هوانوردی موضوعات مهارتی در این مرکز بین‌المللی مشترک هستند.

 

۹۰ درصد مراکز علمی کاربردی بخش خصوصی اساسنامه خود را تکمیل کرده‌اند

دکتر محمدحسین امید اضافه کرد: مرکز ورشکسته در دانشگاه جامع علمی کاربردی وجود ندارد و آنها توانسته‌اند با شهریه‌های موجود امورات خود را بگذرانند.

وی‌ ادامه داد: یکی از مشکلات دانشگاه جامع علمی کاربردی این بود که چارچوبی برای فعالیت‌های خود نداشتند و آنها بعد از دریافت مجوز کارهای خودشان را انجام می‌دادند که خیلی از اقدامات آنها تنش‌زا بوده و باعث ایجاد دردسرهایی برای سازمان مرکزی شده بودند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در توضیح بیشتر افزود: در دانشگاه جامع علمی کاربردی بعد از ۲۵ سال فعالیتش حتی یک مرکز هم اساسنامه لازم را نداشت اما امروز بالای ۹۰ درصد مراکز علمی کاربردی بخش خصوصی یعنی ۲۴۵ مرکز اساسنامه خود را تکمیل کرده و در دفاتر اسناد رسمی آن را ثبت و شورای گسترش در حال مصوب کردن آن است. البته این اساسنامه شامل مراکز وابسته به نهادهای دولتی و نظامی نمی‌شود.

دکتر محمدحسین امید اظهار داشت: باید کارمندان دانشگاه جامع علمی کاربردی بر اساس چارچوبی خاص استخدام و دارای قرارداد با مراکز باشند این در حالی است که حداقل دستمزد به آنها پرداخت شده و حتی برخی کارمندان حقوق خود را به صورت دستی دریافت می‌کنند، ولی حتماً کارمندان مراکز باید تحت پوشش قانون کار قرار گرفته و حداقل‌ها در مورد آنها رعایت شود که تاکنون به این مسئله ورود نکرده‌ایم اما بنا داریم این کار مهم را انجام دهیم.

وی افزود: برای مهرماه ۹۷ به بعد بنا داریم که رؤسای مراکز دانشگاهی بیش از دو دوره نتوانند مدیریت کنند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: مجوز پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه جامع علمی کاربردی وجود دارد، ضمن اینکه مذاکراتی را هم با عراق،‌اقلیم کردستان و افغانستان صورت گرفته و حتی قرار است مرکزی اختصاصی در اصفهان برای دانشجویان خارجی راه‌اندازی شود.

دکتر محمدحسین امید در توضیح بیشتر گفت: برخی مراکز علمی کاربردی در استان‌های اصفهان، بوشهر، خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی به صورت اختصاصی برای پذیرش دانشجویان خارجی با طرف‌های بین‌المللی مذاکره‌ کرده‌اند.

 

*برگزاری اولین جشن سراسری دانش‌آموختگان دانشگاه در آبان ۹۷

دکتر محمدحسین امید ادامه داد: مراکزی که در سطح آخر وضعیت سطح‌بندی جدید قرار می‌گیرند مهلتی برای اصلاح روند خود دریافت می‌کنند که اگر خود را اصلاح نکنند، شاید مجوز تعطیلی را مقابل چشمان خود ببینند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: برنامه‌های فرهنگی و جشنواره‌های متعدد قرآنی، ‌مسابقات قهرمانی و جشنواره حرکت در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ برگزار شد اما در سال تحصیلی جدید بنا داریم این برنامه‌ها با توان و سرمایه‌گذاری بیشتری برگزار شود.

دکتر محمدحسین امید در پایان گفت: قرار است در آبان سال جاری اولین جشن سراسری دانش‌آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار شود که البته برای آن مسابقه ویژه‌ای طراحی لباس خاص برگزار و رتبه برتر انتخاب شده است.

تاریخ انتشار

۱۳۹۷-۰۵-۰۹ ۱۷:۱۲:۱۱

روی خط لپکو